Informacje

Kradzież "pod legendą" pracowników zakładu energetycznego

Dwóch mężczyzn podszywających się pod pracowników zakładu energetycznego okradło 47-letniego mieszkańca Bełchatowa wykorzystując jego zaufanie. Mężczyzna utracił złotą biżuterię o wartości 1600 złotych. Aby uniknąć podobnych sytuacji apelujemy do wszystkich o większą ostrożność.

Złodzieje na tzw. „legendę” nieustannie zmieniają swój zawód. Policji znane są historie o pracownikach spółdzielni, którzy przyszli zmierzyć okna przed wymianą, o gazownikach, którzy kontrolowali szczelność instalacji czy też o pracownicach opieki społecznej przeprowadzających wywiad środowiskowy. Za każdym razem schemat jest podobny: złodziej stara się pod jakimś pretekstem spowodować, żeby został wpuszczony do mieszkania. Później prowadzona jest intensywna rozmowa, aby odwrócić uwagę pokrzywdzonego. W tym czasie drugi z pary złodziejskiej okrada domownika. Jeżeli złodziej działa sam, najczęściej w pewnej chwili „nagle słabnie” i prosi o coś do picia. Kiedy domownik idzie do kuchni złodziej plądruje mieszkanie. Ofiarami tego typu przestępstw są w większości osoby starsze, często schorowane. Złodzieje żerują na ich otwartości, życzliwości a czasem bezczelnie wykorzystują ich nieporadność czy ograniczenia ruchowe.

Wczoraj do drzwi 47-letniego bełchatowianina zapukało dwóch mężczyzn w wieku około 30 i 55 lat. Przedstawili się jako pracownicy zakładu energetycznego, którzy szukają ubytków prądu na linii. Kiedy zostali wpuszczeni do mieszkania zadziałały już wypracowane schematy. Młodszy z nich wywołał bełchatowianina na zewnątrz, aby pomógł mu otworzyć skrzynkę, a starszy w tym czasie dokonał kradzieży złotego łańcuszka i bransoletki o wartości 1600 złotych. Kiedy stwierdzili że wszystko jest w porządku, podziękowali i poszli dalej. Dużą ostrożnością wykazała się 91-letnia bełchatowianka, mieszkanka tej samej ulicy, która poinformowała Policję o podejrzanych pracownikach elektrowni, którzy próbowali wejść także do jej domu. Policjanci poszukują sprawców i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w stosunku do osób podających się za „pracowników administracji”. Często oszuści próbują wejść do mieszkania pod pretekstem awarii wodociągowej, zapchanych rur kanalizacyjnych czy sprawdzenia stanów liczników.  Jeżeli nie wiemy z kim mamy do czynienia po prostu nie otwierajmy drzwi. Zawsze możemy poprosić swoich znajomych, sąsiadów, aby towarzyszyli nam podczas ewentualnych sprawdzeń czy też regulacji urządzeń w naszym mieszkaniu. Można też zadzwonić do spółdzielni celem weryfikacji pracowników lub poprosić osoby o okazanie identyfikatorów.

Jeżeli zauważycie Państwo, że na klatce schodowej kręci się ktoś podejrzany, albo ktoś będzie próbował w ten sposób przekonać Państwa do wpuszczenia do mieszkania prosimy o pilny kontakt z bełchatowską Policją pod numerem 997 lub 112.