Uwaga na internetowych oszustów - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie

Informacje

Uwaga na internetowych oszustów

Policja apeluje o ostrożność podczas robienia zakupów w sieci. Internetowi oszuści nie próżnują i ciągle próbują naciągać potencjalnych klientów na portalach aukcyjnych. W ostatnim tygodniu wpłynęły 3 zawiadomienia dotyczące oszustw przy zakupie wózków dziecięcych.

 

Zakupy przez Internet to bardzo szybka i wygodna forma zakupów. Bez wychodzenia z domu  możemy nabyć praktycznie wszystko i nie tracimy czasu na stanie w kolejkach. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja, o czym przekonało się m.in. troje bełchatowian, którzy pomimo zapłaconych pieniędzy nie otrzymali zakupionych wózków dziecięcych. Sprawą oszustw zajmują się bełchatowscy śledczy.

Funkcjonariusze przyjmują wiele podobnych zawiadomień, dlatego warto zapamiętać kilka cennych porad, które uchronią nas przed oszustami internetowymi.

Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i tzw. super okazji. Zanim damy się nabrać na niską cenę, warto upewnić się czy towar jest pełnowartościowy, czy nie jest uszkodzony i czy w ogóle jest. Dobrze jest zamawiać towar z możliwością płatności przy odbiorze. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Jeżeli otrzymujemy ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.