Uwaga na włamania! Bądźmy czujni! - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie

Informacje

Uwaga na włamania! Bądźmy czujni!

W ostatnim czasie na terenie powiatu bełchatowskiego doszło do trzech włamań do domów jednorodzinnych. Policjanci apelują do mieszkańców o ostrożność i przezorność. Większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez włamywacza. Sprawcy dostają się do domów najczęściej przez wyważenie okna lub drzwi tarasowych. Łupem padają pieniądze i biżuteria. Do kradzieży dochodzi zazwyczaj pod nieobecność domowników, w godzinach popołudniowych i wieczornych. Apelujemy do mieszkańców - jeśli widzisz podejrzanie zachowujące się osoby, które kręcą się wokół domu, czy też zauważysz samochód z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych dzwoń na alarmowy numer telefonu 997. Każda informacja będzie sprawdzana!

Włamania te miały miejsce w dniach 3 i 10 stycznia 2019 roku, po zapadnięciu zmroku. Sprawcy, pod nieobecność domowników, dostali się do domów poprzez wyważenie okna lub drzwi tarasowych znajdujących się z tyłu budynku. Łupem złodziei padły pieniądze i biżuteria.

Dlatego kierujemy apel do mieszkańców, aby zwracać uwagę na wszelkie podejrzane zdarzenia. Zwracajmy uwagę na nieznajomych, którzy zaczynają pojawiać w okolicy naszych mieszkań, czy domów. Naszej uwadze niech nie umknie zaparkowane w rejonach posesji  nieznajome auto. Zwracajmy uwagę, na osoby wypytujące o naszych sąsiadów, czy jest w domu, kiedy wróci. Sprawcy w ten sposób mogą dokonywać rozpoznania przestępczego. Pamiętajmy, że numer rejestracyjny pojazdu, rysopis osoby podejrzanie zachowującej się, każdy nawet drobny, lecz niepokojący szczegół może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców kiedy już dojdzie do włamania, ale także w celu zapobieżenia takiem zdarzeniom.

Pamiętaj !

 • zamykaj okna i drzwi zawsze kiedy wyjeżdżasz, nawet jeśli to tylko wyjazd na zakupy,
 • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi, również tych do pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
 • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących,
 • wychodząc z domu pamiętaj o załączeniu urządzeń alarmowych (jeżeli takie są),
 • nie trzymaj dużej gotówki w domu,
 • nie trzymaj w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, pomyśl o oryginalnej skrytce. Warto mieć dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Pamiętaj, że ważne są dobre relacje z sąsiadami.

 • Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom.

Poinformuj Policję gdy:

 • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
 • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
 • zobaczysz nieznajomego, kręcącego się wokół domu sąsiada, albo próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
 • zauważysz w swojej okolicy lu zaparkowany w rejonach posesji obcy pojazd, zapamiętaj numery rejestracyjne,
 • podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.


Apelujemy do mieszkańców o informowanie funkcjonariuszy, nawet anonimowo, o kręcących się, podejrzanie zachowujących się osobach bądź samochodach z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych, dzwoniąc do dyżurnego na nr 997. Swoje spostrzeżenia można również zgłaszać dzielnicowemu. Prewencyjne wylegitymowanie podejrzanego osobnika może skutecznie zniechęcić do dalszych działań, a w przypadku kradzieży daje mocny trop.