Informacje

Nietrzeźwy i z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, zatrzymany dzięki reakcji świadków

45-latek zaparkował samochód pod sklepem i oddalił się. Przypadkowi świadkowie widząc jego zachowanie zareagowali natychmiast. Jeden z nich zabrał kierowcy kluczyki i pieszo poszedł za nietrzeźwym, kiedy ten zaczął się oddalać. Drugi czekał na przyjazd policji. Okazało się, że 45-latek miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za takie przestępstwa grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

6 lutego 2019 roku około godziny 12.00 dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał sygnał o nietrzeźwym kierującym. Z relacji wynikało, że w Janowie na terenie gminy Bełchatów pod sklep fiatem uno przyjechał nietrzeźwy mężczyzna. Policjanci pojechali na miejsce zdarzenia i w rozmowie ze świadkiem zdarzenia ustalili, że nietrzeźwy mężczyzna wyszedł ze sklepu i zamierzał odjechać fiatem. W tej sytuacji zgłaszający zabrał kluczyki nietrzeźwemu kierowcy. Mężczyzna wysiadł z samochodu i odszedł porzucając pojazd. Zgłaszający poszedł za nim, nie tracąc go z oczu do chwili, gdy wszedł do jednego z domów. Funkcjonariusze zapukali pod adres wskazany przez świadka zdarzenia. Drzwi otworzył zaskoczony mężczyzna. Policyjne badanie wykazało, że 45-latek miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Okazało się też, że mężczyzna ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W rozmowie z policjantami od razu przyznał się do kierowania autem pod wpływem alkoholu. 45-latek usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i złamania sądowego zakazu. Za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu w okresie obowiązywania sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów grozi kara do 5 lat więzienia.

Gratulujemy świadkom wzorowej obywatelskiej postawy. Dzięki takim zachowaniom wspólnie eliminujemy z naszych dróg potencjalnych zabójców. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji. Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, choćby anonimowo, pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!