Informacje

Bełchatowscy policjanci na pikniku historycznym w Grocholicach

W sobotę w Grocholicach tradycyjnie już odbyły się uroczystości upamiętniające poległych podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, w tym żołnierzy uczestniczących w bohaterskiej obronie Gór Borowskich. Z tej okazji zorganizowano też piknik historyczny, którego celem przewodnim było promowanie wśród lokalnej społeczności patriotycznych idei, kształtowanie postaw obywatelskich oraz kultywowanie tradycji niepodległościowych i oddania Ojczyźnie. Wśród wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów tego dnia nie zabrakło również akcentu policyjnego.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, po zakończeniu której uczestnicy wspólnie przeszli na cmentarz w Grocholicach, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy poległych w pierwszych dniach II Wojny Światowej. Po Apelu Poległych złożono kwiaty pod pomnikiem pamięci żołnierzy. Cześć i kwiaty złożyli również bełchatowscy policjanci.

Już od południa, zainteresowani mogli spędzać czas na pikniku historycznym, w którym wzięło udział kilka grup rekonstrukcyjnych, m.in. z Częstochowy, Tomaszowa Maz., Łodzi, Józefowa i Bełchatowa. Zainteresowani mogli m.in. obejrzeć umundurowania żołnierzy oraz sprzęt wojskowy z tamtego czasu.

Bełchatowscy policjanci podczas tego wydarzenia przygotowali stoisko profilaktyczne, na którym odwiedzającym przekazywali wiedzę o właściwych zachowań w różnych sytuacjach życiowych niosących zagrożenie. Wszystko po to aby unikać niebezpiecznych zachowań i właściwie zareagować na zagrożenie. Niebieskie stoisko cieszyło się zainteresowaniem zwłaszcza wśród najmłodszych. Dla milusińskich policjanci przygotowali różne konkursy z obszaru bezpieczeństwa. Za poprawnie udzielone odpowiedzi były nagrody - pakiet odblaskowy. Z policyjnego stoiska dzieci wychodziły wyposażone w przeróżne odblaski, wszystko po to aby były widoczne na drodze podczas drogi do i ze szkoły. Dzieci zapewniały, że odblaskowe gadźety znajdą się w widocznym miejscu na ich plecakach, kurtkach i przy rowerach. Z młodzieżą policjanci rozmawiali o cyberprzemocy oraz negatywnych skutkach zażywania substancji psychoaktywnych. Każdy miał okazję założyć alko i narkogogle, specjalne okulary, które pokazują rozmyty obraz, jaki widzi nietrzeźwy kierowca lub osoba będąca pod wpływem narkotyków. Chętni musieli przejść w goglach slalomem. Wtedy dla niektórych dyżym zaskoczeniem było to, że proste zadanie stało się niewykonalne.

Chętnych do profilaktycznych rozmów i zabaw nie brakowało. Jednak głównym założeniem policyjnej obecności na pikniku historycznym było zachęcenie młodych ludzi do wstąpienia w szeregi Policji i związania przyszłości zawodowej z formacją, która w swoich korzeniach ma służbę na rzecz społeczeństwa. Każdemu kto był zainteresowany funkcjonariusze opowiadali o codziennej służbie, możliwościach rozwoju zawodowego, zasadach rekrutacji, a także satysfakcji, jaką daje możliwość niesienia pomocy innym.