Informacje

"Bezpieczna droga do szkoły"- wrześniowe działania bełchatowskich policjantów

Kierowco nie zapominaj o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach placówek oświatowych i przejść dla pieszych! Podczas prowadzonych kontroli kierowców policjanci z bełchatowskiej drogówki informowali, że w pierwszych tygodniach roku szkolnego, dopóki dzieci nie nabiorą umiejętności bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, wszyscy powinni wykazać się wyrozumiałością dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci na terenie powiatu bełchatowskiego w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" od początku września prowadzą szeroko zakrojone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w trakcie drogi do i ze szkoły.

W pierwszym tygodniu września więcej patroli można było spotkać w rejonach szkół, przedszkoli i w okolicach przejść dla pieszych, w miejscach najbardziej newralgicznych na terenie naszego powiatu. Policjanci kontrolowali kierowców przewożących dzieci, sprawdzali stan trzeźwości kierujących oraz prędkość z jaką kierowcy przemieszczają się w rejonach placówek oświatowych i przejść dla pieszych. Zwracali uwagę czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, czy dzieci przewożone są w fotelikach. Pod policyjną lupę były brane wszystkie elementy składające się na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" prowadzona była też przy udziale ratowników medycznych. Kierowcom, którzy popełnili drobne wykroczenia drogowe zamiast mandatu i punktów karnych policjanci proponowali przyspieszony kurs resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Kierowcy przyjmowali pouczenia i chętnie korzystali z zapraszenia na lekcję udzielania pierwszej pomocy.

W tym czasie dużo pracy mieli też bełchatowscy profilaktycy. Codziennie odwiedzają oni dzieci w szkołach i dbają o prawidłowe ich przygotowanie do uczestnictwa w ruchu drogowym. Podczas takich spotkań przekazują zasady obowiązujące dzieci jako uczestników ruchu drogowego. Rozmawiają z uczniami o racjonalnym zachowaniu się w każdej sytuacji. Opowiadając o przykładach i doświadczeniach, jakie przyniosły zdarzenia drogowe, rozwijają wyobraźnię dzieci i uczą ich odpowiedzialnego zachowania w różnych sytuacjach drogowych.

Wszystkie działania prowadzone w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" miały również na celu przypomnienie mieszkańcom i kierującym, że patrole policyjne wróciły w rejony szkół i przedszkoli, że policjanci reagują na wszystkie niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego. Wszystko to dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, których życie i zdrowie jest najważniejsze.

Zadbajmy wspólnie, aby droga do szkoły była zawsze bezpieczna, niezależnie od pory roku, panujących warunków atmosferycznych, a także codziennego pośpiechu jaki towarzyszy kierowcom.