Informacje

Rozmowy o bezpieczeństwie – cykl spotkań z przedszkolakami i uczniami

Rozwijanie w dzieciach świadomości w zakresie bezpiecznych zachowań to zadanie, które stoi również przed policjantami. Mundurowi regularnie spotykają się z przedszkolakami i uczniami aby uczyć ich dbałości o bezpieczeństwo własne i innych.

Systematyczne spotkania policjantów z przedszkolakami i uczniami zwiększają świadomość młodego człowieka na temat bezpieczeństwa. Podczas licznych zajęć i spotkań z dziećmi policjanci przekazują im zasady postępowania w różnych miejscach i w różnych sytuacjach życiowych. Omawiając wiele niebezpiecznych i ryzykownych zachowań w domu, przedszkolu, szkole czy na ulicy, w kontaktach z ludźmi i zwierzętami, mundurowi uczą dzieci jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji oraz jak zareagować w sytuacji zagrożenia.

Tym razem policjanci najmłodszych mieszkańców naszego powiatu odwiedzili w ZSP w Ruścu, w SP w Woli Wiązowej, w Przedszkolu w Osinie, w Przedszkolu Samorządowym nr 4 w Bełchatowie. Wszędzie była mowa o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Dzieci odpowiadały na różne pytania dotyczące zachowań na drodze. Mundurowi uczyli ich przechodzenia przez jezdnię, opowiadali jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które każdy powinien mieć przypięte w widocznym miejscu. Każde dziecko dowiedziało się dlaczego ważna jest jazda samochodem w zapiętym foteliku i w pasach bezpieczeństwa.
Policjanci uczyli też dzieci właściwego zachowania w sytuacji kontaktu i zaczepek ze strony osób obcych. Apelowali aby były ostrożne podczas zawierania nowych znajomości. Na koniec spotkań dzieci były przepytywane ze znajomości numerów alarmowych i obdarowywane odblaskami.

Również wydarzenie, które miało miejsce w miejscowości  Kuźnica,  na terenie Koła Łowieckiego Kuropatwa, było okazją do pogadanek o bezpieczeństwie. Podczas imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie "ANIOŁY SERC" z siedzibą w Dobrzelowie,  wybranym  dzieciom przekazano rowery. Dla policjantów z Ruśca we współpracy z mundurowymi z bełchatowskiej drogówki to był doskonały czas na rozmowy o bezpiecznych zachowaniach w czasie uczestnictwa w ruchu drogowym. Policjanci znakując rowery opowiadali jak bezpiecznie kierować jednośladem.