Informacje

Apel do kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drogach!

12 października 2019 roku policjanci pracowali na miejscu dwóch poważnych zdarzeń drogowych. W miejscowości Nowa Wola pijany kierowca vw najechał na leżącego na jezdni rowerzystę. Natomiast na drodze K-74 w Klukach przy zjeździe do miejscowości Żar doszło do poważnego wypadku drogowego.

Mimo policyjnych apeli nadal nie brakuje osób, które decydują się kierować autem bądź jednośladem po wypiciu alkoholu, a wtedy o tragedię nie trudno.

12 października 2019 roku o godzinie 19.00 policjanci byli wezwani na miejsce zdarzenia drogowego w miejscowości Nowa Wola. Z policyjnych ustaleń wynika, że 33-letni kierujący samochodem marki VW Passat, podczas manewru omijania, najechał na pieszego, który leżał na jezdni. Następnie odbił kierownicą i uderzył w zaparkowany na trawniku przy posesji samochód marki Toyota Corolla. Po sprawdzeniu przez policjantów okazało się, że obaj mężczyźni byli nietrzeźwi. Z wykonanych na miejscu zdarzenia czynności wynika, że 43-letni mieszkaniec Nowej Woli, szedł drogą prowadząc rower. Kiedy przewrócił się i leżał na jezdni został potrącony przez kierowcę vw passat. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 33-letni kierowca vw miał w organizmie 1,5 promila alkoholu, natomiast 43-letni pieszy, miał w organizmie 3 promile alkoholu. Potrącony mężczyzna z otarciem w okolicy głowy został przewieziony do szpitala na badania. Natomiast nietrzeźwy kierowca vw passat po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, co zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowie też za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

3 godziny później, 12 października o godzinie 22.00 policjanci byli wezwani na miejsce wypadku drogowego w miejscowości Kluki. Z ustaleń mundurowych wynika, że 55-letnia kierująca samochodem marki Renault Modus, przy zjeździe do miejscowości Żar, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu nadjeźdżającemu z przeciwnego kierunku vw golf, którym kierował 22-letni mieszkaniec Szczercowa. W wyniku zderzenia się pojazdów 4 osoby trafiły do szpitala, oboje kierujący oraz pasażerowie renault w wieku 58 i 15 lat. W wyniku upadku elementów nadwozia i silnika ze zderzonych pojazdów uszkodzeniu uległ też pojazd marki Skoda Rapid, który poruszał się w niedalekiej odległości od renault. Obecnie okoliczności tego wypadku badają policjanci pod nadzorem prokuratora.


Apelujemy do kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drogach.

Wystarczy bardzo niewiele... należy jedynie jechać samochodem ostrożnie, stosować się do znaków drogowych, a przede wszystkim nie wsiadać za kierownicę po wypiciu alkoholu. Pamiętajmy też, że pieszy, rowerzysta  w każdym przypadku wejścia na drogę po zmroku powinien pamiętać o odpowiednim stroju z elementami odblaskowymi. Czasem mały świecący przedmiot może uratować nasze życie lub zdrowie.

Z przykładów niewłaściwych zachowań na drogach policjanci mogą stworzyć długą listę.

Wielu kierowców uważa, że wypadki i zdarzenia drogowe ich nie dotyczą. Niestety zdarza się, że dopiero samo życie potrafi bardzo boleśnie zweryfikować takie podejście kierowców i pieszych do problemu bezpiecznych zachowań na drodze.