Informacje

Śmiertelne potrącenie pieszego. Apelujemy o noszenie odblasków!

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło w niedzielę, 27 października 2019 r. około godziny 18.00 w miejscowości Pożdżenice w gminie Zelów. W trosce o bezpieczeństwo pieszych, policjanci ponawiają apel o noszenie elementów odblaskowych!

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, który miał miejsce 27 października 2019 roku około godziny 18.00 w miejscowości Pożdżenice w gminie Zelów. Ze wstępnych plicyjnych ustaleń wynika, że 22-letni mieszkaniec gminy Zelów, kierujący samochodem marki SAAB, jadąc z Zelowa w kierunku miejscowści Kurów, potrącił mężczyznę, który szedł środkiem prawego pasa jezdni. W wyniku poniesionych obrażeń, mimo czynności reanimacyjnych podjętych na miejscu zdarzenia, 51-letni pieszy poniósł śmierć na miejscu.

Do zdarzenia doszło na prostym odcinku drogi, po zmierzchu, przy opadach deszczu. Pieszy ubrany był w odzież koloru ciemnego. Niestety pieszy nie posiadał na sobie żadnych elementów odblaskowych. Kierowca był trzeźwy.

Przypominamy i apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze oraz o noszeniu elementów odblaskowych przez pieszych.

Pamiętajmy – odblaski ratują nasze życie!

  • Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20 - 30 metrów. Osobę wyposażoną w elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby ich uczestnicy nosili elementy odblaskowe.
  • Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową i będzie miał więcej czasu na reakcję. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie.
  • Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym, pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.