Informacje

Policja apeluje – Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą! Nie daj szansy złodziejowi !

W okresie wakacji na terenie naszego miasta wzrosła liczba kradzieży rowerów. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek” warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Złodzieje nie odpoczywają, wykorzystują każdą naszą nieuwagę. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko kradzieży do minimum. W ciągu ostatniego miesiąca w KPP Bełchatów zostało zgłoszonych 10 zdarzeń dotyczących kradzieży rowerów.

Tego roku w okresie wakacyjnym bełchatowscy policjanci odbierają więcej zgłoszeń dotyczących kradzieży rowerów. W większości przypadków osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, przed własnym blokiem, na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną z różnych miejsc, również z terenu własnych posesji, czy komórek piwnicznych. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie.

Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

Dobre zabezpieczenie to jedno, ale ważna jest też czujność znajomego czy sąsiada. Warto poinformować go o tym, że przez chwilę zostawiamy nasz rower w „niepewnym miejscu” albo, że  nie będzie nas przez jakiś czas i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasz jednoślad i w razie potrzeby zareagował. W innym terminie my możemy odwdzięczyć się tym samym.

Bełchatowscy policjanci zachęcają do oznakowania jednośladów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na rowery.

Znakowanie polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem „engraverem” oznaczenia składającego się z liter i cyfr, które wcześniej zostało nadane podczas rejestracji w bazie danych Policji. Rejestracja w bazie danych odbywa się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia), dowodu zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży). Oznakowany jednoślad otrzymuje numer, pod którym zostaje zarejestrowany w policyjnej bazie danych. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone są dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. W przypadku kontroli rowerzysty wiadomo jest na podstawie danych z systemu, czy rowerem porusza się prawowity właściciel, czy też nie.

Wszystkich chętnych zainteresowanych taką formą oznakowania swojego jednośladu prosimy o kontakt w tej sprawie z kierownikiem Rewiru Dzielnicowych - asp. sztab. Sławomirem Junickim ( tel.44 6355 - 258 ) lub st. asp. Markiem Staszewskim ( tel. 44 6355 - 262, kom. 516-437-874 ).