Kierowco uważaj na nietrzeźwych rowerzystów! - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie

Informacje

Kierowco uważaj na nietrzeźwych rowerzystów!

Nie ma chyba tygodnia, żeby podczas policyjnych kontroli nie zatrzymano przynajmniej kilku amatorów jazdy rowerem w stanie nietrzeźwości. Rowerzyści nie zdają sobie sprawy, że poza odpowiedzialnością karną, narażają się również na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia na drodze. Zderzenie z samochodem może przynieść tylko negatywne skutki. Policjanci apelują do cyklistów o rozwagę i nie korzystanie z jednośladu po alkoholu

Tylko w ciągu jednego dnia (8-godzinnej policyjnej służby) 2 sierpnia 2016 roku zelowscy policjanci na podległym im terenie ujawnili czterech nietrzeźwych rowerzystów. Pierwszy nietrzeźwy cyklista,  zatrzymany tego dnia  przez policjantów to 56-letni zelowianin, którego policjanci skontrolowali na ulicy Piotrkowskiej w Zelowie. Kolejnego amatora jazdy na „podwójnym gazie” funkcjonariusze zelowskiej policji zatrzymali o godzinie 18:30 w Zelowie na ulicy Kilińskiego. 28-letni zelowianin miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. O godzinie 20.00 w miejscowości Pożdżenice, w ręce funkcjonariuszy trafił 64-letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego, który w organizmie miał blisko promil alkoholu. Chwilę później, do grona ujawnionych przez zelowskich policjantów nietrzeźwych cyklistów dołączył kolejny 64-letni mężczyzna, który został zatrzymany o godzinie 21:25 na ulicy na ulicy Kościuszki.

Z kolei 3 sierpnia 2016 roku bełchatowscy policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych cyklistów. Pierwszym był 69-letni mieszkaniec Bogdanowa, który jechał drogą powiatową P1912E, miał promil alkoholu w organizmie. Dwie godziny później w Bełchatowie na ulicy 19-stycznia zatrzymany został 54-letni bełchatowianin, kierował rowerem mając w organizmie ponad dwa promile alkoholu

Wszyscy odpowiedzą niebawem za popełnione wykroczenia.

Za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka grozi kara grzywny, a nawet kary aresztu do 30 dni, nie mówiąc już o zakazie prowadzenia rowerów, który orzekany jest na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Naruszenie zakazu prowadzenia rowerów skutkuje odpowiedzialnością karną już nie za wykroczenie lecz za przestępstwo określone w art. 244 kk, za które grozi odpowiedzialność karna – pozbawienie wolności do lat 3.