Komunikaty i apele

Policja ostrzega przed złodziejami rowerów

Policja przypomina posiadaczom rowerów o właściwym ich zabezpieczaniu, ponieważ jak pokazują ostatnie tygodnie są one równie popularne wśród mieszkańców naszego powiatu, jak i złodziei, zainteresowanych łatwym zarobkiem. Aby nie stracić naszego wartościowego jednośladu warto zapamiętać kilka cennych porad.

Należy pamiętać, że jeśli pozostawiamy rower w miejscu ogólnie dostępnym np. przy stojakach na rowery, przed sklepem, w pobliżu pracy, czy innego miejsca należy go przypiąć do elementów stałych przy użyciu linki, stalowego pałąka z zamkiem lub zastosować zabezpieczenie. Można do tego stosować m.in. zamki patentowe lub szyfrowe.

Na rynku jest szeroki asortyment wszelkiego rodzaju rozwiązań technicznych takich jak zabezpieczenia składane, blokady na tylne koło roweru, która obejmuje obręcz, oponę i nie pozwala na odjechanie na rowerze oraz wiele innych. Wspomnieć należy, że złodzieje nie tylko kradną całe rowery ale również jego elementy takie jak siodełko lub koła. Dlatego też należy pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu.

Posiadacze droższych rowerów powinni przechowywać rowery w sprawdzonych miejscach, np. w garażu. Sprawcy często działają na zlecenie, dlatego też wcześniej obserwują gdzie właściciel trzyma rower i przystępują do działania. Najczęściej w nocy. Wówczas mają więcej czasu, a śpiący nie zorientują się skąd dobiega hałas.  

Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie. Tylko w tym roku dzielnicowi oznakowali już prawie 400 rowerów.

Najważniejsze o czym powinniśmy pamiętać, to to, że „okazja czyni złodzieja” i że nie warto ich stwarzać. Z pewnością zapomniał o tym 41-letni bełchatowianin, który wczoraj zawiadomił o kradzieży swojego jednośladu. Mężczyzna zostawił rower niezabezpieczony w stojaku przed klatką i zapomniał go schować na noc do piwnicy. Niestety rano już go tam nie było. Sprawą zajęli się już śledczy.